Przenośniki rolkowe i ich zastosowanie

Przenośniki rolkowe służą do wykorzystywania ich w różnego typu procesach technologicznych. Jednak nie jest to jedyna dziedzina, gdzie są one wykorzystywane, ponieważ znajdują swoje wykorzystanie również w transporcie wewnątrz magazynowym. Do materiałów transportowanych najczęściej należą opakowania zbiorcze, które występują w formie kartonów, skrzynek, paczek czy pojemników. Wchodzą tu również pojedyncze elementy takie jak akumulatory, książki i deski.

Oczywiście, o tym które przenośniki najlepiej jest wybrać decyduje materiał transportowany, oraz to czy posiada on płaskie dno lub czy jest użebrowane prostopadle w odpowiedni sposób, ponieważ może to zapobiec klinowaniu się danego materiału między wykorzystywanymi wałkami. Przenośniki rolkowe posiadają zarówno swoje wady jak również zalety. Do zalet możemy wymienić między innymi prostą i niezawodną konstrukcję. Jest to zaleta przede wszystkim dlatego, że związany jest z tym niski koszt inwestycji, a także możliwość przemieszczania ciężkich ładunków w miejscach, w których stosowanie na przykład dźwigów może wiązać się ze zbyt dużymi kosztami. Poza tym do zalet tego rodzaju przenośników możemy zaliczyć oszczędność miejsca w magazynach, a także to że są zużywają one mniej energii. Do wad przenośników rolkowych możemy zaliczyć ograniczoną długość transportu. Wynika to z różnicy poziomów, które niezbędne są do przemieszczania ładunków pod wpływem grawitacji. Druga wada jaką posiadają przenośniki rolkowe to możliwość transportu tylko i wyłącznie materiałów posiadających duże wymiary, a także tych które posiadają dobry stan powierzchni ładunków. Jak już zostało wspomniane przenośniki nienapędzane wykorzystują do przewożenia materiałów siłę grawitacyjną, a także tak zwane wymuszenie zewnętrzne. Zazwyczaj jest to siła mięśni. To urządzenia, które posiadają bardzo prostą konstrukcję i nie trzeba w nie inwestować jakiś większych kwot gotówki.

Dzięki nim przemieszczanie się materiałów przebiega znacznie sprawniej wewnątrz danego zakładu. Co jest następstwem zastosowania tego rodzaju przenośników. Z pewnością można do nich zaliczyć oszczędność czasu, a także energii elektrycznej. Warto powiedzieć, gdzie przenośniki rolkowe znajdują swoje zastosowanie. Na pewno stosuje się je przy zakończeniu linii napędzanych, a także w tych liniach, gdzie przesuwanie materiałów odbywa się w sposób ręczny.