Najbardziej powszechne przyczyny powstawania raka płuc i czy możemy go zwyciężyć?

W branży tytoniowej w Polsce są największe zarobki, ponieważ według najświeższego typu danych statystycznych wynagrodzenie uśrednione rynkowo w tym branżowym sektorze może nawet wynosić w tym momencie ponad 7-8 tysięcy złotych. Super, nie ma się jednak co oszukiwać, palenie papierosów nie przysparza nam zdrowia i to właśnie konsumpcja wyrobów tytoniowych jest centralną przyczyną tego groźnego nowotworu jakim jest rak płuc.

To on – papieros jest właśnie najczęstszą przyczyną tego bardzo groźnego nowotworu, który rocznie zabija około 20 tysięcy Polaków. A nasz ulubiony „dymek” jest przyczyną w 80-86%. A co z przyczynami innego typu? Rak może rozwijać się także u jednostek, które nie były eksponowane na długi kontakt z azbestem i innymi substancjami szkodliwymi. Będzie to także dotyczyć tych, którzy pracują w warunkach szkodliwych związanych z dużym zapyleniem czy przykładowo w branży lakierniczej. Jednym słowem tam gdzie będą narażeni na szkodliwe i toksyczne czynniki wziewne. Znaczącym czynnikiem, jak przy innych odmianach nowotworu, jest zła dieta oraz naprawdę niezdrowy tryb życia. A więc żyjmy w sposób zdrowszy, żeby nie szukać później w sieci frazy pulmonolog Wejherowo lub inne miejsca.

Czy rzeczywiście jest szansa?
Na początku złe wiadomości Rak płuc to bezlitosny, bolesny zabójca, który zabija 20 tys. osób rocznie podczas gdy w ciągu roku wykrywanych jest około 24 tys. nowych przypadków zachorowań. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że im wcześniej zostanie wykryta taka choroba, tym większy procent szans, że uda się z nią wygrać. Medycyna i biologia molekularna obecnie daje chorym znacznie większe szanse na wyzdrowienie. Można zwyczajnie zagłodzić raka za pomocą leczenia farmakologicznego takimi środkami jak erlotynib czy avastin. Stosuje się też oczywiście bardziej inwazyjne leczenie operacyjne. Aby podjąć walkę o życie ma to miejsce w ponad 70% wypadków. Oczywiście usunięcie całego jednego płuca albo jego fragmentów znacznie wpływa na jakość życia, ale uratuje je w pierwszej kolejności. Po zabiegi dodatkowo stosuje się chemio lub radioterapię.
Z rakiem można wygrać i walczyć należy do końca.